2019 metų gruodžio 14 dieną keisis Europos Sąjungos nuostatos, susijusios su augalinės kilmės krovinių ir maisto produktų gabenimu. Augalų ir kai kurių negyvulinės kilmės produktų importas į Europos Sąjungą iš trečiųjų šalių ir jų tranzitas turės būti registruojamas specialioje sistemoje TRACES-NT.
Nuo 2019 metų gruodžio 14 d. Europos Sąjungoje pradės galioti Europos Sąjungos Parlamento ir ES Tarybos nutarimas 2017/625 dėl oficialios kontrolės ir kitos oficialios veiklos, susijusios su augalų importu iš trečiųjų šalių.
„AsstrA“ Koroščino muitinės tarpininkų agentūros vadovė Malgožata Matvejuk pabrėžia: „Pagal Europos Parlamento ir ES Tarybos sprendimo 56 straipsnį, kiekvienu atveju gabenant augalinės kilmės prekes, kurioms būtina pasienio fitosanitarinė patikra, krovinys turi turėti visoms ES šalims bendrą leidimą įvežti augalus ir augalinės kilmės produkciją CHED-PP (Common Health Entry Document for Plants and Plant Products)“.
ES Komisijos 2019-10-22 nutarime išvardytų maisto produktų kroviniai turi būti užregistruoti bendrame ES šalių įvežimo dokumente CHED-D (Common Health Entry Document for Feed and Food of Non-Animal Origin). Dokumentas CHED-D pradės galioti nuo šių metų gruodžio 13 dienos ir pakeis dokumentą CED.
Norint užpildyti CHED-PP ir CHED-D dalį, kuri yra susijusi su krovinio siuntėju, sistemoje TRACES-NT (Trade Control and Expert System - New Technologies) sukuriamas nemokamas apskaitos įrašas. Šį įrašą patvirtina atitinkamas valstybinių institucijų padalinys. Pavyzdžiui, Lenkijoje tai yra Valstybinė augalų ir sėklų apsaugos inspekcija (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa – PIORiN) ir Valstybinė sanitarinė inspekcija (Państwowa Inspekcja Sanitarna, SANEPID).
Malgožata Matvejuk sako, kad apskaitos įrašą sistemoje TRACES-NT gali sukurti importuotojai iš ES arba importuotojų įgalioti asmenys, kurie yra atsakingi už krovinio išsiuntimą. Pavyzdžiui, muitinės tarpininkų agentūros.
„Įmonių grupė „AsstrA-Associated Traffic“ AG turi 8 muitinės tarpininkų agentūras. „AsstrA“ Lenkijos ir Lietuvos biurai jau yra užregistruoti sistemoje TRACES-NT. Kompanijos specialistai turi importuotojų suteiktus leidimus pateikti augalinės kilmės krovinio išsiuntimo paraiškas. Todėl mūsų verslo klientams yra garantuojamas operatyvus krovinių gabenimas“, - pažymi Malgožata Matvejuk.
Dera prisiminti, kad apie gabenimą būtina informuoti atitinkamas kontrolės institucijas prieš krovinio atvežimą į pasienio punktą. Pagal reikalavimus apie krovinio pateikimą patikrai turi būti pranešta ne vėliau kaip likus 24 val. iki krovinio faktinio atgabenimo į ES. Tuo atveju, jei krovinys gabenamas oro transportu – ne vėliau, kaip likus 6 val. iki krovinio atvežimo. Pasienio patikra nebus atliekama, kol nebus pateiktas užpildytas CHED dokumentas.
Forma CHED-PP pateikiama gabenant augalus ir augalinės kilmės produktus. Be to, ji pateikiama ir gabenant naudotą žemės ūkio arba miško pramonės techniką, kuri turėjo kontaktų su dirvožemiu, t. y. įvežant iš trečiųjų šalių į ES ar vežant tranzitu prekes, kurios turi turėti fitosanitarinius sertifikatus.
Prekėms, kurioms galioja CHED-D dokumentas, priskiriami negyvulinės kilmės maisto produktai, įvežami iš trečiųjų šalių į ES. Produktų sąrašas nurodytas 2019-10-22 Komisijos Reglamente (ES) Nr. 2019/1793. Maisto produktai ir prekės, kurie kontaktuoja su sąraše nesančiais maisto produktais, įvežami į ES tomis pačiomis sąlygomis.
Be to, tuo atveju, kai įvežamos prekės, kurioms yra būtina veterinarinė patikra, bus taikomas CHED-P – bendras ES įvežimo dokumentas.