Metų pradžia nebuvo palanki Didžiosios Britanijos ekonomikai, kurią tuo pat metu paveikė koronaviruso apribojimai ir JK pasitraukimas iš Europos Sąjungos.
Šių metų balandžio mėnesį JK susidūrė su didžiausiu ekonomikos nuosmukiu per pastaruosius 20 metų. Apie tai atvirai pranešė Nacionalinės statistikos tarnybos ekonominės statistikos specialistas Jonathan Atou. Kaip vyriausybė atstatys smarkiai susilpnėjusią ekonomiką? Kaip dabartinė padėtis paveiks turizmą ir transportą?
2020 m. liepos 4 d. JK vyriausybė perėjo į kitą apribojimų panaikinimo etapą ir leido vėl atidaryti kai kuriuos viešbučius ir pramogų įstaigas. Sušvelnintos karantino priemonės pirmiausia buvo susijusios su barų, kavinių, viešbučių ir kitų rūšių apgyvendinimo įstaigų atidarymu.
Nuo liepos 10 d. britai taip pat gali laisvai keliauti į šalis, kuriose yra žemas užkrėtimo lygis. Liepos 3 d., penktadienį, ministras pirmininkas paskelbė šalių, su kuriomis Jungtinė Karalystė sukūrė „oro tiltus“, sąrašą. Taigi grįžus iš atostogų JK gyventojams nebus taikomas privalomas karantinas, kuris buvo įvestas birželio pradžioje. Anot britų laikraščio „The Guardian“, sąraše yra 27 Europos šalys, 32 valstybės už Europos ribų ir 14 Didžiosios Britanijos užjūrio valdų. Į sąrašą neįtrauktos JAV, Pietų Amerika, Afrika ir dauguma Azijos šalių. Iš Europos šalių sąraše dar nėra Švedijos, Portugalijos, Slovakijos, Slovėnijos, Estijos, Latvijos, Bulgarijos ir Rumunijos.
Iki pereinamojo laikotarpio pabaigos santykiams tarp JK ir ES liko mažiau nei šeši mėnesiai. Be uždavinių stiprinti turizmo sektorių, susilpnėjusį po pandemijos, vyriausybė daug dėmesio skiria klausimams, susijusiems su krovinių srautų iš Europos Sąjungos sienų kontrole.
![]()
Malgorzata Matwiejuk
„Nuo naujų metų planuojama visiška iš ES įvežamų prekių kontrolė pasienyje. Ministras pirmininkas Boris Johnson patvirtino, kad JK nepratęs pereinamojo laikotarpio, nustatyto pagal susitarimą dėl atsiskyrimo nuo Sąjungos. Tai reiškia, kad terminas pasibaigs 2020 m. gruodžio 31 d., neatsižvelgiant į derybų rezultatus.
Tuo pat metu Didžiosios Britanijos vyriausybė nustatė, kad tik laipsniškas sienų kontrolės įvedimas gali išgelbėti ekonomiką, net ir be koronaviruso padarinių naštos. Verslininkai ir logistikos pramonė paprašė išspręsti šią problemą“, - sako Malgorzata Matwiejuk, „AsstrA-Associated Traffic AG” Korosczyn skyriaus vadovė.
Dabar svarstomos būsimo Britanijos salų ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo sąlygos. Didžioji Britanija ketina sudaryti laisvosios prekybos susitarimą. Derybų metu sutartos sąlygos bus žinomos metų pabaigoje. Boris Johnson vyriausybės vadovas Michael Gove teigė, kad valstybė negalės susidoroti su visiškos sienų kontrolės įvedimu, tuo pačiu kovodama su koronavirusu. Todėl JK nusprendė palaipsniui įvesti muitinės procedūras.
„Pasienio kontrolė bus įdiegta 3 etapais:
- Nuo 2021 m. sausio 1 d. bus kontroliuojamos cigaretės ir alkoholis. Tokioms prekėms kaip drabužiai ar elektronika numatytos pagrindinės muitinės procedūros.
- Nuo 2021 m. balandžio 1 d. importuojant gyvūninius ir augalinius produktus reikės iš anksto pranešti muitinėms ir pateikti veterinarinius dokumentus.
- Nuo 2021 m. liepos 1 d. bus įdiegta visavertė pasienio kontrolės sistema. Muitinės deklaracijas reikės paruošti naudojant tinkamas tarifų normas. Tarptautinio krovinių gabenimo metu taip pat reikės pateikti saugos deklaracijas.
Papildomas patogumas importuojant prekes yra galimybė sumokėti muitus vėliau. Britanija bus už ES muitų sąjungos ir bendrosios rinkos ribų, o vyriausybė imasi priemonių užtikrinti, kad Didžiosios Britanijos ekonomika pajųstų kuo švelnesnį perėjimą prie „naujos realybės“, - sako Malgorzata Matwiejuk.