Malgorzata Matwiejuk
Visas pasaulis tikėjosi, kad tiekimo į/iš Didžiosios Britanijos situacija pagaliau stabilizuosis, juk nuo Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos momento (2020 m. vasario 1 d.) praėjo jau dveji metai. Deja, sumaištis, susijusi su breksitu, tęsiasi. Galiojančių muitinės taisyklių pakeitimai bus vykdomi keliais etapais. 2022 metais reikia ruoštis naujiems iššūkiams.
Nuo 2022 m. sausio 1 d. įsigaliojo nauji pasienio kontrolės tarp Didžiosios Britanijos ir Europos Sąjungos taisyklių pakeitimai. Įmonių grupės „AsstrA-Associated Traffic AG“ Koroščino muitinės tarpininkų agentūros vadovė Malgorzata Matwiejuk teigia, kad naujovės palies maisto produktų, augalų ir augalinės kilmės produktų eksportą, taip pat saugumo deklaracijas importuojant produkciją į Didžiąją Britaniją.
„AsstrA“ ekspertė papasakojo, kokios naujovės laukia kiekviename pakeitimų įgyvendinimo etape.
Nuo 2022 metų sausio 1 dienos
„Pirmu pokyčių etapu bus įvestas pilnas deklaravimas ir kontrolė, tačiau reikia atsiminti, kad patikimumo ir saugumo deklaracijų neprireiks iki 2022 metų liepos 1 dienos. Pažymėtina, kad vežėjai, gabenantys krovinius per Jungtinės Karalystės uostus ir naudojantys IT platformą Goods Vehicle Movement Service – GVMS, privalo joje tinkamai užsiregistruoti“, – patirtimi dalijasi Malgorzata Matwiejuk.
Britų importuotojams lieka galioti reikalavimas iš anksto pranešti apie augalinės ir gyvulinės kilmės produktų ir didelės rizikos negyvulinės kilmės prekių gabenimą per produktų, gyvūnų, maisto produktų ir pašarų importo sistemą Import of products, animals, food and feed system – IPAFFS. Dokumentai, patvirtinantys tokių produktų kilmę, irgi bus reikalingi.
Nuo 2022 metų liepos 1 dienos
Kokios naujovės laukia antrąjį metų pusmetį? „AsstrA“ ekspertė kalba apie sertifikatų, dokumentacijos kiekio padidėjimą, antrinių gyvulininkystės produktų, augalų ir augalininkystės produktų, mėsos ir mėsos produktų, ypač pavojingų krovinių ir negyvulinės kilmės pašarų indentiškumo patikros ir fizinės inspekcijos būtinybę. Be to, produkciją bus galima įvežti per nustatytus pasienio patikros punktus.
„Galvijų patikra bus vykdoma specialiai nustatytuose pasienio patikros punktuose, kurie turi atitinkamas technines galimybes. Jeigu tokių galimybių nėra, patikros bus vykdomos kitose įvažiavimo vietose, kur tokios galimybės yra. Su laiku tinkamai įrengtų pasienio punktų bus vis daugiau. Nuo 2022 m. liepos 1 d. patikros bus pradėtos vykdyti vidiniuose pasienio patikros punktuose Sevingtone ir nustatytuose pasienio punktuose oro uostuose“, – tęsia Malgorzata Matwiejuk.
Be to, bus nustatytas draudimas importuoti prekes, kurių judėjimas Britanijos rinkoje yra draudžiamas arba ribojama, t. y. atvėsintą jautienos, kiaulienos, avienos ir ožienos faršą, atvėsintą arba šaldytą paukštienos faršą, mechaniškai iškaulintą naminių, laukinių arba beketerių paukščių mėsą, neklasifikuotus kiaušinius, atvėsintus žalius mėsos produktus.
Nuo 2022 metų rugsėjo 1 dienos
Šiuo laikotarpiu reikia ruoštis visų pieno produktų sertifikatų patikrai ir apžiūrai.
Nuo 2022 metų lapkričio 1 dienos
Metų gale sertifikatų patikra ir fizinė kontrolė bus taikoma visiems gyvulinės kilmės produktams, įskaitant mišrios kilmės ir žuvų produktus.
Būtina pažymėti, kad CE ženklinimo pripažinimo Jungtinėje Karalystėje terminas baigiasi 2023 metų sausio 1 dieną. Ženklas CE nurodo, kad produktas atitinka Europos Sąjungos direktyvų reikalavimus. Tai garantuoja, kad šis produktas yra saugus naudoti.
„Pagrindiniai produktų saugumo reikalavimai Didžiojoje Britanijoje nesiskiria nuo europinių ir, ko gero, artimiausiu metu nepasikeis, – pažymi Malgorzata Matwiejuk. – Vadinasi, produktai, kurie atitinka atitinkamų Europos standartų reikalavimus ir yra pažymėti ženklu CE, taip pat atitiks ir atitinkamus standartus, nustatytus Jungtinėje Karalystėje“.
Autorius: Agnieszka Krzepkowska .